Skip to content

przeglądarka skierowań nfz wrocław

1 rok ago

510 words

OSTEOARTHRITIS jest najczęstszą chorobą stawów; aż 80 procent populacji ma radiograficzne objawy choroby zwyrodnieniowej stawów w wieku 65,1 lat. Chociaż tylko około 60 procent pacjentów z radiologicznie wykrywalną chorobą zwyrodnieniową stawów ma objawy, 2 15 do 30 procent wszystkich wizyt u lekarzy rodzinnych można przypisać trudnościom związanym z chodzeniem , w dużej mierze z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. U niektórych pacjentów z idiopatyczną (pierwotną) chorobą zwyrodnieniową stawów, histologiczne objawy zapalenia błony maziowej mogą ujawnić się we wczesnym okresie choroby, 3, 4 ale zapalenie błony maziowej jest najczęściej obserwowane w zaawansowanej chorobie, 5 i kliniczne korelacje zapalenia błony maziowej – np. Stawu obrzęk, wysięk i długotrwała sztywność poranna – są często tylko łagodne lub są nieobecne u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ból stawów, który najczęściej powoduje, że pacjenci z chorobą zwyrodnieniową poszukują pomocy medycznej, może pochodzić nie tylko z zapalenia błony maziowej, ale także z rozciągania torebki stawowej lub więzadeł, podrażnienia okostnej z powodu tworzenia się osteofitów, mikrozłamań beleczkowych, nadciśnienia śródkostnego lub skurczu mięśni. .6 7 8 9
Chociaż przyczyna zapalenia zarówno do bólu stawów, jak i progresji rozpadu chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest niejasna, zapalenie jest zwykle leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), które są często pomocne w łagodzeniu bólu stawów i poprawie mobilności w chorobie zwyrodnieniowej stawów10. Jest mało dowodów na to, że środki przeciwbólowe bez aktywności przeciwzapalnej są mniej skuteczne niż NLPZ w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Częstotliwość i potencjalna ciężkość działań niepożądanych NLPZ 11, takich jak wrzód żołądka, 12 13 14, wymagają oceny ryzyka i korzyści płynących z tej terapii w porównaniu z mniej toksyczną terapią choroby zwyrodnieniowej stawów. W tym badaniu porównujemy czysty analgetyk, acetaminofen, z NSAID, ibuprofenem, w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zapalenia kości i stawów kolana.
Metody
Przedmioty
Dwieście cztery osoby z idiopatyczną lub pourazową chorobą zwyrodnieniową zostały zwerbowane z kliniki medycyny ogólnej, reumatologii i ortopedii chirurgii Indiana University School of Medicine oraz z otaczającej społeczności. Wszyscy mieli co najmniej 30 lat i cierpieli na ból kolana oraz oznaki zapalenia kości i stawów stopnia 2 (łagodne) lub stopnia 3 (umiarkowane) na stojących przednio-tylnych i radiogramach bocznych kolana15. Pacjenci z fibromialgią, zapaleniem kaletki, zapaleniem ścięgna lub ciężkim neurologicznym lub naczyniowym choroba dotykająca kończyn dolnych została wykluczona. Żaden z badanych nie był w przeszłości urazem, operacją lub wstrzyknięciem kolana z kortykosteroidami w ciągu ostatnich trzech miesięcy, będącą przyczyną zapalnej artropatii (np. Reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej lub rzekomej), lub stanu medycznego, który mógłby przeciwwskazać stosowanie leków do badań. Wszyscy pacjenci byli w stanie chodzić bez pomocy lub urządzeń pomocniczych (np. Laski, kule lub chodziki).
Projekt badania
Badanie było randomizowanym, podwójnie ślepym porównaniem acetaminofenu w dawce 4000 mg na dobę, niskiej dawki ibuprofenu (1200 mg na dzień) i wysokiej dawki ibuprofenu (2400 mg na dzień)
[patrz też: mucosolvan do inhalacji ulotka, szyszynka torbiel, zewnętrzna błona gałki ocznej ]

0 thoughts on “przeglądarka skierowań nfz wrocław”