Skip to content

Efektywność kosztowa programów ochrony zdrowia dzieci

1 rok ago

625 words

W tym wieku biologii molekularnej jest godne pochwały, że czasopismo opublikowało badania demonstrujące potencjał prostych środków ratujących życie milionów dzieci za niewielką cenę: suplementacja witaminy A dla dzieci w Indiach (wydanie 4 października), terapia doustna na ostrą biegunkę (wydanie 27 września), 2 i doustne roztwory elektrolitów na bazie jamy ustnej dla dziecięcej biegunki (problem z 21 lutego) .3 Fundusz Narodów Zjednoczonych ds. Dzieci szacuje populację zagrożoną niedoborem witaminy A na poziomie 150 milionów.4 Koszt kapsułki witaminy A to 2 centy; dystrybucja dwóch kapsułek rocznie na całą zagrożoną populację może kosztować zaledwie 6 milionów dolarów4. Z pewnością jest to suma, na jaką światowa społeczność może sobie pozwolić, aby zapobiegać ślepocie i zmniejszać umieralność dzieci. To, że wykonalne pozostaje nierozwiązane, wynika raczej z braku woli politycznej niż z braku wiedzy lub zasobów.
W kraju mamy również możliwość zmniejszenia śmiertelności niemowląt i odsetka dzieci urodzonych z niską masą urodzeniową – i zaoszczędzenia pieniędzy. Mimo to zajmujemy 19 miejsce na świecie pod względem umieralności niemowląt i 29. procent dzieci urodzonych z niską masą urodzeniową. Niedawno Ministerstwo Rolnictwa5 opublikowało specjalny program żywnościowy dla kobiet, niemowląt i dzieci, finansowany ze środków federalnych (program WIC), mający na celu zmniejszenie częstości występowania niskiej masy urodzeniowej i promowanie większego wieku ciążowego dzięki zapewnieniu pożywienia suplementy diety i edukacja dla kobiet w ciąży. Za każdy wydany dolar oszczędności w szpitalach w Medicaid kosztowały opiekę nad matkami i ich dziećmi w ciągu pierwszych 60 dni po porodzie wahały się od 1,77 USD na Florydzie do 3,13 USD w Północnej Karolinie. Wyniki te zostały ostatnio potwierdzone przez WIC Evaluation Study w stanie Nowy Jork 6
Niestety, obecne finansowanie programu WIC zaspokaja potrzeby tylko 54 procent z prawie 9 milionów matek i ich niemowląt i dzieci poniżej piątego roku życia, którzy kwalifikują się do pomocy żywieniowej. Obecny wniosek budżetowy na rok podatkowy 1992 zwiększa finansowanie programu o 122 miliony USD. Jeśli program WIC ma dotrzeć do wszystkich kwalifikujących się matek i dzieci w połowie dekady, potrzebny jest teraz wzrost o co najmniej 275 milionów USD.
Tym razem w historii Dziennika – kiedy pojawiają się kwestie etyki, zdrowia publicznego, efektywności kosztowej i dostępu do opieki medycznej – powinien to być również czas, kiedy czytelnicy angażują się w działania w tych sprawach. Listy od zainteresowanych lekarzy do ich senatorów i przedstawicieli popierających zwiększone fundusze na opłacalny program WIC będzie potężnym początkiem.
William Drucker, MD
Brooklyn, NY 11235 Coney Island Hospital, Brooklyn, NY 11235
6 Referencje1. Rahmathullah L, Underwood BA, Thulasiraj RD, et al. . Zmniejszona śmiertelność wśród dzieci w południowych Indiach otrzymujących niewielką tygodniową dawkę witaminy A. N Engl J Med 1990; 323: 929-35.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Avery ME, Snyder JD. . Terapia doustna w przypadku ostrej biegunki – nieużywane proste rozwiązanie. N Engl J Med 1990; 323: 891-4.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Pizarro D, Posada G, Sandi L, Moran JR . Oparte na ryżu doustne roztwory elektrolitów do leczenia dziecięcej biegunki. N Engl J Med 1991; 324: 517-21.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Stan dzieci na świecie, 1991. New York: Oxford University Press, 1991: 40.
Google Scholar
5. Departament Rolnictwa, Żywności i Żywienia. Oszczędności w wydatkach Medicaid dla noworodków i ich matek z uczestnictwa w programie prenatalnym w programie WIC. Vol. 1. Washington, DC: Government Printing Office, 1990: XII, XIII, 1.
Google Scholar
6. Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork, Biuro Żywienia. Ocena WIC w stanie Nowy Jork: związek między prenatalnym uczestnictwem WIC a wynikami porodu. Albany: New York State Department of Health, 1990: 10-5.
Google Scholar
[więcej w: antybiotyk cipronex, clindacne cena, almares wejherowo ]

0 thoughts on “Efektywność kosztowa programów ochrony zdrowia dzieci”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: gabinet stomatologiczny kraków[…]